Obsługa Klienta - rezerwacja, kasy 76 746 27 51
AquaBar, Kręgielnia, Bilard 76 746 27 33
Kinezyterapia

Leczenie ruchem

Kinezyterapia to leczenie ruchem. Proponujemy pacjentom ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno–bierne, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia czynne, ćwiczenia z oporem, redresje (usuwanie przykurczów stawowych), wyciągi, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia relaksacyjne, pionizacja i nauka chodzenia, ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia gimnastyki porannej, ćwiczenia w wodzie. Stosujemy też techniki kinezyterapeutyczne: PNF, terapię manualną i McKenziego.

METODA PNF

– to metoda wykorzystująca proprioreceptory, które znajdują się w mięśniach, narządach wewnętrznych, naczyniach krwionośnych, stawach itp. Receptory te informują mózg o stanie naszego organizmu, np. jak mocno są napięte mięśnie, jak ułożone są stawy, czy jak ułożone jest ciało w przestrzeni. Jest to tzw. czucie głębokie.

Impulsy te przesyłane są do odpowiedniego poziomu ośrodkowego układu nerwowego, gdzie po analizie zostaje przesłany „rozkaz” na obwód w celu wykonania określonej czynności dowolnej lub reakcji odruchowej. Rozkazy te składają się na sekwencję impulsów pobudzających odpowiednie grupy mięśniowe i nazywają się wzorcami ruchowymi. Mózg myśli właśnie takimi wzorcami. Np.: podczas chwytania szklanki nie myślimy, że trzeba otworzyć rękę, zacisnąć dłoń na szklance itp. Automatycznie uwalniana jest sekwencja odpowiednich impulsów, dzięki którym czynność może być wykonana

Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w płaszczyźnie skośnej w połączeniu z rotacją. Pozwala to w pełni na maksymalne zaangażowanie włókien mięśniowych będących w skurczu lub osłabieniu. Ruchy skrętne stosowane są w ćwiczeniach w celu pełniejszego wprowadzenia mięśni w działanie przez użycie ich obrotowego składnika. Podczas ćwiczeń zastosowany opór na wiele grup mięśniowych wzmaga silne pobudzenie receptorów mięśniowo – stawowych, co stwarza optymalne warunki reaktywacji uszkodzonej czynności ruchu. Opór dobierany jest indywidualnie do możliwości chorego.

ZALETY

Dużą zaletą tej metody, jest praca nad tą czynnością, z jaką pacjent nie może sobie poradzić. Głównym celem jest wypracowanie prawidłowej funkcji, która została uszkodzona lub zniekształcona w wyniku choroby czy nieprawidłowych nawyków życia codziennego. Ćwiczenia wykonuje się w tempie dostosowanym do możliwości chorego. Opór dobierany jest tak, aby nie utrudniał ruchu lecz go wspomagał poprzez kodowanie wzorca ruchowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu wszystkie nowe wypracowane funkcje nie ulegają zapomnieniu po zakończeniu rehabilitacji.

TERAPIA MANUALNA

Często w wyniku procesu chorobowego praca stawów ulega zaburzeniu. W wyniku bólu odruchowo napina się mięśnie, aby w miarę możliwości bolący staw jak najmniej się ruszał. Z czasem obkurcza się też torebka stawowa i staw ulega „zapieczeniu”. Ślizg stawowy jest zaburzony. Próba ruchu wyzwala ból, więc nadal nie ruszamy bolącym barkiem, czy łokciem itp. Można powiedzieć, że jest to błędne koło. Zadaniem terapii manualnej jest przywrócenie prawidłowej pracy uszkodzonych stawów.

Często bezpośrednią przyczyną problemów z kręgosłupem jest nieprawidłowe ustawienie miednicy. W wyniku zaburzenia równowagi mięśniowej w odcinku kręgosłupa lędźwiowego dochodzi do przestawienia kości miednicy.

Stawy kręgosłupa często ulegają zablokowaniu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kręgosłup narażony jest na szereg przeciążeń. Często podnosimy coś ciężkiego w nieprawidłowej pozycji, co może skończyć się urazem kręgosłupa np. dyskopatią czy zablokowaniem stawu międzykręgowego.. Objawia się to ostrym bólem podczas ruchu. W wyniku nieprawidłowego ułożenia kręgów lub przesunięcia dysku międzykręgowego dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe. Ból może promieniować do rąk, nóg i klatki piersiowej. Zależy to od miejsca uszkodzenia w kręgosłupie. Dzięki zabiegom terapii manualnej można takie zablokowane stawy odblokować i przywrócić komfort życia.

Cennik zabiegów kinezyterapeutycznych.

Dział Obsługi Klienta - Rezerwacja, Kasy
tel.: (76) 74-62-751
rezerwacja@aquapark.com.pl

Aqua Bar, Kręgielnia i Sala Bilardowa
tel.: (76) 74-62-733

Copyright Aquapark Polkowice - RCRR S.A. © 2012